Také vás může zajímat:

Ovzduší dnes a za komunismu. Je v tom rozdíl?

Paměti 18.2.2019
Mladí lidé si už nepamatují, jaké to bylo, když byla smogová situace tak nepříznivá, že se nesmělo vycházet z domu.
Přečíst celé →

Byl skutečně socialismu tak přísný? Byly americké auta v komunistickém Česku?

Paměti 15.2.2019
O komunismu víme, že byl hlavním nepřítelem kapitalistického světa, ale i naopak. Vše, co pocházelo ze západu, bylo komunisty tvrdě zakázáno. Ale nebylo to někdy jen na oko? Proč někteří vysoce postavený papaláši vlastnili americké káry?
Přečíst celé →

6 věcí, které si budete zajisté pamatovat z vašeho dětství

Paměti 4.2.2019
Každý rád zavzpomíná na svoje dětství. Přeci jen je to nejkrásnější období našeho života. Vzpomínky nám může oživit spoustu podnětů, vůně, chuť ale i předměty, které jsme jako děti používali.
Přečíst celé →

Pamatujete ještě na naše české motorky nebo mopedy? Kdo z vás na nich jezdil nebo ještě jezdí?

Paměti 21.1.2019
Dnes jsou motorky velmi oblíbeným dopravním prostředkem. Pamatujete si ještě na ty, co byly za doby komunismu? Někteří lidé je mají doma, ve svých garáží dodnes. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější za minulého režimu.
Přečíst celé →

Jak to měly maminky za komunismu? Těžší než dnes? Látkové pleny soupravičky byl standard.

Paměti 19.1.2019
Přečíst celé →

Pamatujete na Mejdlíčko? Na mytí rukou ale nebylo. Víte k čemu se dělalo?

Paměti 18.1.2019
Mejdlíčka byla levná cukrovinka nejen pro děti. Vyráběná byla z bramborového škrobu a měla zvláštní sladkou chuť.
Přečíst celé →

Pamatujete také jaké byly lahůdky za socíku? Co takhle náš legendární český chlebíček? Jak se vyráběl? Je vůbec český?

Paměti 17.1.2019
Kdo by neznal český chlebíček. Zdobený na miliony variací. Ale jaká byla cesta našeho českého chlebíčku napříč časem? To vám povíme.
Přečíst celé →

Pamatujete ještě diskotéky za komančů? Byly lepší než teď?

Paměti 20.1.2019

Diskotéky, velmi oblíbené odreagování u mladší generace. Pojďme se podívat, jaké byly za minulého režimu.

Diskotéky za socialismu vznikly ke konci šedesátých let, které v té době nebyly tolik oblíbené, jak se mohlo zdát. Ze začátku to ale na diskotékách vypadlo takže lidé jen pozorovali co se dělo na parketu a postávali. Tak později diskžokejové dělali např. akce, první tři páry co budou tančit, mají příští diskotéku vstup zadarmo. Díky tomu se začal plnit parket, a diskotéka vypadala mnohem lépe. První známý český diskžokej se jmenoval Pavel Černotský. Na úplně prvních diskotékách bylo směšné vstupné, kolem 3 a ž 4 kčs. Publikum v té době nebylo vybírávé a poslouchá všechno na co se dá tancovat. Roku 1970 se diskofilové dělí na diskofandy a metalové fandy tzv. „diskouši“ a „metláci“. Roku 1980 na scénu přicházejí veksláci. V Praze byly už za dob socialismu diskotéky na světové úrovni, takže všichni chodily hezky oblečený a upravený. Nejčastější oděv byly džíny, nebo bílé kalhoty a tenisky. Nebyly vyjímkou ani policejní zátahy se psy, kdy se celá hala rozsvítila, přestala se hrát muzika a probíhala kontrola občanských průkazů. Ten kdo neměl občanský průkaz, musel jet na služebnu VB.

Nejčastěji se hráli československé hity od známých českých úmělců, Kotvald a Hložek, Věra Špinarová, Michal David atd. Dále se většinou hráli italské diskotékové hity, později i některé světové písně. Desky diskžokejové scháněli na burzách a kdo měl styky, tak měl hudbu dováženou přímo ze zahraničí. Kontakt se zahraniční hudbou, byl v té době velmi důležitý.

Už v této době se hrály písňičky na přání, které ale ovšem nebyly zadarmo. Často si je na diskotékách nechávali hrát veksláci, aby prostě ukázali že na to mají. Cena se pohybovala přibližně okolo 600 kčs za song, takže obyčejný člověk, by si o tom mohl nechat zdát. Díky těmto penězům si diskžokejové tenkrát žili na vysoké noze.

Autor: Rudolf Janík

Myslíte si, že by se článek líbil i Vašim přátelům na Facebooku? Když ho nasdílíte, tak to s nimi můžete probrat třeba v komentářích..


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace