Také vás může zajímat:

Ovzduší dnes a za komunismu. Je v tom rozdíl?

Paměti 18.2.2019
Mladí lidé si už nepamatují, jaké to bylo, když byla smogová situace tak nepříznivá, že se nesmělo vycházet z domu.
Přečíst celé →

Byl skutečně socialismu tak přísný? Byly americké auta v komunistickém Česku?

Paměti 15.2.2019
O komunismu víme, že byl hlavním nepřítelem kapitalistického světa, ale i naopak. Vše, co pocházelo ze západu, bylo komunisty tvrdě zakázáno. Ale nebylo to někdy jen na oko? Proč někteří vysoce postavený papaláši vlastnili americké káry?
Přečíst celé →

6 věcí, které si budete zajisté pamatovat z vašeho dětství

Paměti 4.2.2019
Každý rád zavzpomíná na svoje dětství. Přeci jen je to nejkrásnější období našeho života. Vzpomínky nám může oživit spoustu podnětů, vůně, chuť ale i předměty, které jsme jako děti používali.
Přečíst celé →

Pamatujete ještě diskotéky za komančů? Byly lepší než teď?

Paměti 20.1.2019
Diskotéky, velmi oblíbené odreagování u mladší generace. Pojďme se podívat, jaké byly za minulého režimu.
Přečíst celé →

Jak to měly maminky za komunismu? Těžší než dnes? Látkové pleny soupravičky byl standard.

Paměti 19.1.2019
Přečíst celé →

Pamatujete na Mejdlíčko? Na mytí rukou ale nebylo. Víte k čemu se dělalo?

Paměti 18.1.2019
Mejdlíčka byla levná cukrovinka nejen pro děti. Vyráběná byla z bramborového škrobu a měla zvláštní sladkou chuť.
Přečíst celé →

Pamatujete také jaké byly lahůdky za socíku? Co takhle náš legendární český chlebíček? Jak se vyráběl? Je vůbec český?

Paměti 17.1.2019
Kdo by neznal český chlebíček. Zdobený na miliony variací. Ale jaká byla cesta našeho českého chlebíčku napříč časem? To vám povíme.
Přečíst celé →

Pamatujete ještě na naše české motorky nebo mopedy? Kdo z vás na nich jezdil nebo ještě jezdí?

Paměti 21.1.2019

Dnes jsou motorky velmi oblíbeným dopravním prostředkem. Pamatujete si ještě na ty, co byly za doby komunismu? Někteří lidé je mají doma, ve svých garáží dodnes. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější za minulého režimu.

Babeta

Babeta je vlasně moped ,vyráběný v československu ve firmě ZVL. Jako Jawa byla většinou označována v jiných zemích. V roce1970 se objevily první Babetty s velkými devatenácti palcovými koly, ale do dvou let byly vyměněny za šestnácti palcové. Tato velikost kol jim zůstala dodnes. Jejich nejvyšší rychlost bylamaximálně 40 km/hod. Obsahy nádrže byly často na 3 litry.

Pionýr 21

Již od padesátých let se v československu vyráběl pionýr, neboli hovorově řečeno fichtl. Pařez 550 byl prvním typem a zároveň nejstarším. Název pařez získal díky tomu, že ma malé sedadlo připomínající pařez. Tento motocykl mohi řídit osoby starší patnácti let. Především byl oblíbený u mládeže. Upravený pionýr byl schpen jet rychostí až 80km/hod, po vyladění byl schopen jet až 110km/hod.

Mustang

Ze série pionýr je nejnovější typ motocyklu Můstag, který má 50 kubických centrimetrů, obsah motoru. Tento typ motocyklu už je dvousedadlový s jednoválcovým dvoudobým motorem. Do roku 1975 se pouze vyráběly pro export. První verze Mustanga 23 se převážně odvážela do západoněmecké obchodní sítě. Druhá verze Mustangu 23A byla hlavně určena pro československý trh.

Simson S 51

Poprvé se tento typ objevil v Lippském veletrhu roku 1981, ve kterém získal zlatou medaili. Byl vyráběn už i do terénu, takže jsme mohli díky tomu jezdit i na polních cestách, když byla potřeba. Samozřejmě je dělám pro dvě osoby, proto tento motocykl byl velmi oblíbený u mládeže. Maximální rychlost je 80km/h, i na tento motocykl byl potřeba řídický průkaz.

Autor: Rudolf Janík

Myslíte si, že by se článek líbil i Vašim přátelům na Facebooku? Když ho nasdílíte, tak to s nimi můžete probrat třeba v komentářích..


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace