Také vás může zajímat:

Byl skutečně socialismu tak přísný? Byly americké auta v komunistickém Česku?

Paměti 15.2.2019
O komunismu víme, že byl hlavním nepřítelem kapitalistického světa, ale i naopak. Vše, co pocházelo ze západu, bylo komunisty tvrdě zakázáno. Ale nebylo to někdy jen na oko? Proč někteří vysoce postavený papaláši vlastnili americké káry?
Přečíst celé →

6 věcí, které si budete zajisté pamatovat z vašeho dětství

Paměti 4.2.2019
Každý rád zavzpomíná na svoje dětství. Přeci jen je to nejkrásnější období našeho života. Vzpomínky nám může oživit spoustu podnětů, vůně, chuť ale i předměty, které jsme jako děti používali.
Přečíst celé →

Pamatujete ještě na naše české motorky nebo mopedy? Kdo z vás na nich jezdil nebo ještě jezdí?

Paměti 21.1.2019
Dnes jsou motorky velmi oblíbeným dopravním prostředkem. Pamatujete si ještě na ty, co byly za doby komunismu? Někteří lidé je mají doma, ve svých garáží dodnes. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější za minulého režimu.
Přečíst celé →

Pamatujete ještě diskotéky za komančů? Byly lepší než teď?

Paměti 20.1.2019
Diskotéky, velmi oblíbené odreagování u mladší generace. Pojďme se podívat, jaké byly za minulého režimu.
Přečíst celé →

Jak to měly maminky za komunismu? Těžší než dnes? Látkové pleny soupravičky byl standard.

Paměti 19.1.2019
Přečíst celé →

Pamatujete na Mejdlíčko? Na mytí rukou ale nebylo. Víte k čemu se dělalo?

Paměti 18.1.2019
Mejdlíčka byla levná cukrovinka nejen pro děti. Vyráběná byla z bramborového škrobu a měla zvláštní sladkou chuť.
Přečíst celé →

Pamatujete také jaké byly lahůdky za socíku? Co takhle náš legendární český chlebíček? Jak se vyráběl? Je vůbec český?

Paměti 17.1.2019
Kdo by neznal český chlebíček. Zdobený na miliony variací. Ale jaká byla cesta našeho českého chlebíčku napříč časem? To vám povíme.
Přečíst celé →

Ovzduší dnes a za komunismu. Je v tom rozdíl?

Paměti 18.2.2019

Mladí lidé si už nepamatují, jaké to bylo, když byla smogová situace tak nepříznivá, že se nesmělo vycházet z domu.

Jaké bylo ovzduší za totality? Zlepšila se situace nebo nezlepšila? Odopověď je v celku jasná, ano zelepšila a to rapidně. V dobách hluboké totality nesměly být informace o ovzduší zveřejňovány. Povolené limity škodlivin byly někdy až stonásobně překračovány.

Nejhorší situace byla v severních čechách, zejména pak v oblasti města Most a Litvínov. Mezi Litvínovem a Mostem se nacházela "chemička" dnes známá jako Unipetrol/Chemopetrol. Zde unikalo do ovzduší obrovské množství velmi nebezpečných škodlivin.

V Mostě i v Litvínově bylo zcela normální nevycházet ven z domu, když bylo v ovzduší až 100x víc škodlivin než je povoleno. Bohužel v těchto dobách nebyli obyvatelé o ničem informováni. Není tajemsvtím že se v Mostecké porodnici narodilo několik desítek dětí s různými deformacemi. Samozřejmě se o takových případech za hluboké totality nemluvilo.

V okolí Mostu a Litvínova, se ale nejednalo jen o škodliviny z chemičky, okolo se nacházeli povrchové uhelné doly, tepelné elektrárny a další podniky. Respektive se na poměrně malé rozloze nacházelo velmi mnoho různých zdrojů škodlivého prachu, splodin, a dalších škodlivin.

V polovině 80tých let už byla situace tak špatná že se začli tvořit spolky, které začli potichu bojovat za lepší ovzduší. Dokonce v roce 1988 vzniknul recesistický film s názvem Ropáci, který na vážnou situaci poukazoval. Po pádu železné opony se začli za výlohami obchodů, rojit měřiče škodlivin v ovzduší. Začalo se o problému konečně mluvit. Začal se konečně řešit. Dnes je situace na mostecku mnohem lepší.

Ale není vše růžové jak se zdá. Se smogem a vysokými úrovněmi škodlivin v ovzduší bojují některé města a kraje dodnes. Asi nejhorší situace je na severní Moravě, zejména pak v Ostravě. Kde se situaci nedaří příliš zlepšit. Takže zde najdeme stále ještě měřiče škodlivin v ovzduší za výlohami některých obchodů.


Autor: Rudolf Janík

Myslíte si, že by se článek líbil i Vašim přátelům na Facebooku? Když ho nasdílíte, tak to s nimi můžete probrat třeba v komentářích..


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace