Také vás může zajímat:

Ovzduší dnes a za komunismu. Je v tom rozdíl?

Paměti 18.2.2019
Mladí lidé si už nepamatují, jaké to bylo, když byla smogová situace tak nepříznivá, že se nesmělo vycházet z domu.
Přečíst celé →

Byl skutečně socialismu tak přísný? Byly americké auta v komunistickém Česku?

Paměti 15.2.2019
O komunismu víme, že byl hlavním nepřítelem kapitalistického světa, ale i naopak. Vše, co pocházelo ze západu, bylo komunisty tvrdě zakázáno. Ale nebylo to někdy jen na oko? Proč někteří vysoce postavený papaláši vlastnili americké káry?
Přečíst celé →

6 věcí, které si budete zajisté pamatovat z vašeho dětství

Paměti 4.2.2019
Každý rád zavzpomíná na svoje dětství. Přeci jen je to nejkrásnější období našeho života. Vzpomínky nám může oživit spoustu podnětů, vůně, chuť ale i předměty, které jsme jako děti používali.
Přečíst celé →

Pamatujete ještě na naše české motorky nebo mopedy? Kdo z vás na nich jezdil nebo ještě jezdí?

Paměti 21.1.2019
Dnes jsou motorky velmi oblíbeným dopravním prostředkem. Pamatujete si ještě na ty, co byly za doby komunismu? Někteří lidé je mají doma, ve svých garáží dodnes. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější za minulého režimu.
Přečíst celé →

Pamatujete ještě diskotéky za komančů? Byly lepší než teď?

Paměti 20.1.2019
Diskotéky, velmi oblíbené odreagování u mladší generace. Pojďme se podívat, jaké byly za minulého režimu.
Přečíst celé →

Pamatujete na Mejdlíčko? Na mytí rukou ale nebylo. Víte k čemu se dělalo?

Paměti 18.1.2019
Mejdlíčka byla levná cukrovinka nejen pro děti. Vyráběná byla z bramborového škrobu a měla zvláštní sladkou chuť.
Přečíst celé →

Pamatujete také jaké byly lahůdky za socíku? Co takhle náš legendární český chlebíček? Jak se vyráběl? Je vůbec český?

Paměti 17.1.2019
Kdo by neznal český chlebíček. Zdobený na miliony variací. Ale jaká byla cesta našeho českého chlebíčku napříč časem? To vám povíme.
Přečíst celé →

Jak to měly maminky za komunismu? Těžší než dnes? Látkové pleny soupravičky byl standard.

Paměti 19.1.2019

Přesnídávka

Těmi to přesnídávkami jsme krmily naše dětičky. Tato z roku 1979 a stála 2,60 Kčs. Většinou se vyráběly jablkové později se k nim přidaly i meruňkové a broskvové. Dnes se prázdné skleničky od přesnídávek vyhazují, dříve se vymyli a později se do nich zavařovalo. Ten kdo nekupoval dětské přesnídávky, tak si je zavařoval sám.

Sunarek

Když bohužel některá z maminek ztratila mateřské mléko, musela ho přikrmovat těmi to Sunary. Tyto mléčné výživy, se vyráběly od roku 1950. Většinou to bylo sušené plnotučné mléko, kterým se krmila naše miminka. Sunar byl tehdy k mání v lékárnách, na lístky od pediatra.

Látkové pleny

Dříve žádné Pampersky ani obyčejné pleny neexistovaly. Používaly se pouze látkové pleny, které byly běžnou výbavičkou pro miminko. Než se miminko narodilo, tak se vyvařily a potom se důkladně vyžehlily. Tyto pleny byly krásně měkké a z pravé bavlny, né jako ty dnes.

Aviril zásyp a olejíček

Tento dětský zásyp,skoro každá maminka ho za komunismu používala. Na opruzeniny byl v té době, prostě nejlepší. Dokonce se tento zásyp používal i na akné. Byl i dětský olejíček, kterým jsme mazali na děti po koupání. Měl krásnou příjemnou vůňi a miminko mělo hezky jemnou pokožku.

Dětské lahvičky

Tyto dětské lahvičky měli šroubový plastový uzávěr. Do uzávěru se vkládal dudlík. Ještě v té láhvi byl kulatý kryt, který bránil vylévání obsahu. Láhev byla z hrubého varného skla, takže většinou, když miminko upustilo flaštičku venku na zam, tak se většinou rozbila. Díky bohu, že se dnes vyrábí plastové.

Soupravička pro miminko

Všechno se většinou dělalo ručně. Na nové oblečení pro miminka buď nebylo, nebo se na něj muselo čekat fronty. Proto babičky hodně v té době pletly a dokonce i šikovné maminky si šily pro své ratolesti obečení sami. Nebo se často dědilo po sourozencích.

Autor: Rudolf Janík

Myslíte si, že by se článek líbil i Vašim přátelům na Facebooku? Když ho nasdílíte, tak to s nimi můžete probrat třeba v komentářích..


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace