Také vás může zajímat:

Ovzduší dnes a za komunismu. Je v tom rozdíl?

Paměti 18.2.2019
Mladí lidé si už nepamatují, jaké to bylo, když byla smogová situace tak nepříznivá, že se nesmělo vycházet z domu.
Přečíst celé →

6 věcí, které si budete zajisté pamatovat z vašeho dětství

Paměti 4.2.2019
Každý rád zavzpomíná na svoje dětství. Přeci jen je to nejkrásnější období našeho života. Vzpomínky nám může oživit spoustu podnětů, vůně, chuť ale i předměty, které jsme jako děti používali.
Přečíst celé →

Pamatujete ještě na naše české motorky nebo mopedy? Kdo z vás na nich jezdil nebo ještě jezdí?

Paměti 21.1.2019
Dnes jsou motorky velmi oblíbeným dopravním prostředkem. Pamatujete si ještě na ty, co byly za doby komunismu? Někteří lidé je mají doma, ve svých garáží dodnes. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější za minulého režimu.
Přečíst celé →

Pamatujete ještě diskotéky za komančů? Byly lepší než teď?

Paměti 20.1.2019
Diskotéky, velmi oblíbené odreagování u mladší generace. Pojďme se podívat, jaké byly za minulého režimu.
Přečíst celé →

Jak to měly maminky za komunismu? Těžší než dnes? Látkové pleny soupravičky byl standard.

Paměti 19.1.2019
Přečíst celé →

Pamatujete na Mejdlíčko? Na mytí rukou ale nebylo. Víte k čemu se dělalo?

Paměti 18.1.2019
Mejdlíčka byla levná cukrovinka nejen pro děti. Vyráběná byla z bramborového škrobu a měla zvláštní sladkou chuť.
Přečíst celé →

Pamatujete také jaké byly lahůdky za socíku? Co takhle náš legendární český chlebíček? Jak se vyráběl? Je vůbec český?

Paměti 17.1.2019
Kdo by neznal český chlebíček. Zdobený na miliony variací. Ale jaká byla cesta našeho českého chlebíčku napříč časem? To vám povíme.
Přečíst celé →

Byl skutečně socialismu tak přísný? Byly americké auta v komunistickém Česku?

Paměti 15.2.2019

O komunismu víme, že byl hlavním nepřítelem kapitalistického světa, ale i naopak. Vše, co pocházelo ze západu, bylo komunisty tvrdě zakázáno. Ale nebylo to někdy jen na oko? Proč někteří vysoce postavený papaláši vlastnili americké káry?

Americká auta se vyváželi pouze do západní Evropy, někdy se ale dostali i do komunistického Československa. I když to bylo spíše vyjmečně. Není žádnou tajností že ruští představitelé strany si v západních vozech libovali. I když na všechny strany kázali vodu pili víno, jak se říká. Jak se ale auta z USA do čr dostaly? V roce 1945 po osvobození západních čech americkou armádou, tu zůstalo společně s vojenským arsenálem i několik destítek možná stovek vojenských ale i osobních aut.

Osobní auta byla různě poškozená ale některé byli v dobrém stavu, tak se více méně dostali do rukou českých nadšensců. Nektré auta se povedlo resgisrovat na české značky. Ale spousta jich bylo odvezeno do Sovětského svazu. Prý pro zkoumání té zdárné kapitalistické technologie. Jenže jak víme z jiných zdrojů spousta jich skončilo právě v rukou papalášů.

Další auta z USA se knám dostali jen velmi těžko, a to díky zaměstnacům ambasád USA, Kanady, Švýcarska. Ty je po svém používání prodali do českých autobazarů odkud samozřejmě putovali do českých rukou. Tento rodící se miniautopark amerik v ČSSR začali rovněž doplňovat někteří provozovatelé pouťových atrakcí ze svých pracovních cest do Německa. Také někteří umělci, sportovci, bruslaři přispěli individuálním dovozem (Waldemar Matuška, Karol Divín, František Šťastný).

Vůbec první sraz USA historických vozidel se konal v roce 1983 kde se sešlo pár desítek majitelů těchto krásných aut. Dá se říct že to byl vlastně začátek srazů nadšenců do amerických vozidel. A pokračoval dál na vzdory neoblíbenosti mezi straníky komunistické strany, kterým se to samozřejmě nelíbilo.

Zdroj: UScars club Brno

Autor: Rudolf Janík

Myslíte si, že by se článek líbil i Vašim přátelům na Facebooku? Když ho nasdílíte, tak to s nimi můžete probrat třeba v komentářích..


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace