Také vás může zajímat:

Jestli chcete vařit zdravě, tak nepoužívejte olej!

Gastro 19.2.2019
Dnešní doba se stále více nese v duchu eko a zdravého stylu. Stal se z toho trend, a každý chce žít mnohem zdravěji. Ale jak na to?
Přečíst celé →

Jak účinné jsou vlastně diety? Co jojo efekt? Dokážeme podle nich trvale zhubnout?

Gastro 18.2.2019
Asi každý, kdo trpí nebo trpěl obezitou, ví, jak velký problém je zhubnout. Zkoušíte různé diety, trpíte hlady a výsledek se většinou nedostaví.
Přečíst celé →

Výborná svíčková podle receptu našich maminek nebo babiček

Gastro 2.2.2019
Každý dělá svíčkovou jinak. Jak se říká, sto lidí sto chutí. Ale chcete vědět, jak se dělá svíčková podle normy ČSN?
Přečíst celé →

Byly potraviny za socialismu levnější? Známe odpověď!

Gastro 25.1.2019
V dnešní době se lidé furt hádají, jestli za doby komunismu, jsme nakupovaly levněji. Bohužel tomu tak není. pojďme si porovnat několik základních potravin, které přepočítáme na dnešní průměrný plat.
Přečíst celé →

Znáte KFC stripsy? Tady je recept na ně! Neuvěříte, jak jsou dobré.

Gastro 22.1.2019
Asi každý zná firmu KFC, která je na našem trhu už přes 10 let. Ale víte, že si stejně chutné stripsy můžete udělat během chvilky i doma?
Přečíst celé →

Pamatujete takzvané bufáče? Co se v bufáčích prodávalo? Jaké lahůdky jste tam mohly sehnat?

Gastro 15.1.2019

Takzvané bufáče nebo i automaty byly nedílnou součástí našeho života před rokem 1990. Mohli jste zde koupit lahůdky, teplé jídla, ale i pivo nebo rum.

Ten nejznámější automat nebo chcete-li bufet se nacházel v Praze a jmenoval se Koruna. Určite si ho pamatujete i z filmu „Jáchyme hoď ho do stroje,, Automat Koruna se ale otevřel už v roce 1931, a navrhl ho architekt Ladislav Machoň. Ve své době šlo o natolik unikátní projekt, že si Britové pozvali do Londýna architekta Machoně, aby jim postavil repliku Automatu Koruna přímo na Oxford Street.

Za socialismu to byl jeden z nejnavštěvovanějších bufetů vůbec. Kdysi neexistovali žádné fastfoody, a proto se v Koruně prý otočilo až 18 tisíc lidí za den! A co se v Koruně prodávalo? Určitě si vzpomínáte na velmi oblíbené Ruské vejce. Ale víte že Ruské vejce není vynález z ruska? Tento vynález nebo spíše recept pokud chcete, vznikl právě v čechách a přímo v automatu Koruna.

V takových bufetech se dalo koupit ledacos ale vždy to byly velké lahůdky. Od zákusků, po výborné domácí bramboráky, domácí topinky a výborné nazdobené chlebíčky. V takových bufetech se jedlo takzvaně „na stojáka,, u vysokých bufetových stolů. Kdo tenkrát v bufetech jedl a nebo pil věděl že jídlo bylo potřeba si hlídat. Taková ta věta za zády „budete to ještě jíst,, byla dost známá. No a když jste se někam vzdálili, po návratu ke stolu už tam jídlo nemuselo být.

Ale byla to krásná doba a jídlo v takových bufetech bylo skvělé. Dnes bufety vystřídali fastfoody a vytlačili tak naše tradiční „stánkové jídla,, a to je veliká škoda. V devadesátých letech se přemýšlelo že Koruna projde rekonstrukcí a bude dále fungovat. Ale když přišel v roce 1990 na Václavské náměstí Mc.Donald celý projekt padnul, a Automat Koruna v roce 1992 ukončil svoje působení. Uvítali byste dnes podobné bufety jako byl Automat Koruna? Napište do komnetářů pod článek svůj názor.

Autor: Rudolf Janík

Myslíte si, že by se článek líbil i Vašim přátelům na Facebooku? Když ho nasdílíte, tak to s nimi můžete probrat třeba v komentářích..


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace