Také vás může zajímat:

Jestli chcete vařit zdravě, tak nepoužívejte olej!

Gastro 19.2.2019
Dnešní doba se stále více nese v duchu eko a zdravého stylu. Stal se z toho trend, a každý chce žít mnohem zdravěji. Ale jak na to?
Přečíst celé →

Jak účinné jsou vlastně diety? Co jojo efekt? Dokážeme podle nich trvale zhubnout?

Gastro 18.2.2019
Asi každý, kdo trpí nebo trpěl obezitou, ví, jak velký problém je zhubnout. Zkoušíte různé diety, trpíte hlady a výsledek se většinou nedostaví.
Přečíst celé →

Byly potraviny za socialismu levnější? Známe odpověď!

Gastro 25.1.2019
V dnešní době se lidé furt hádají, jestli za doby komunismu, jsme nakupovaly levněji. Bohužel tomu tak není. pojďme si porovnat několik základních potravin, které přepočítáme na dnešní průměrný plat.
Přečíst celé →

Znáte KFC stripsy? Tady je recept na ně! Neuvěříte, jak jsou dobré.

Gastro 22.1.2019
Asi každý zná firmu KFC, která je na našem trhu už přes 10 let. Ale víte, že si stejně chutné stripsy můžete udělat během chvilky i doma?
Přečíst celé →

Pamatujete takzvané bufáče? Co se v bufáčích prodávalo? Jaké lahůdky jste tam mohly sehnat?

Gastro 15.1.2019
Takzvané bufáče nebo i automaty byly nedílnou součástí našeho života před rokem 1990. Mohli jste zde koupit lahůdky, teplé jídla, ale i pivo nebo rum.
Přečíst celé →

Výborná svíčková podle receptu našich maminek nebo babiček

Gastro 2.2.2019

Každý dělá svíčkovou jinak. Jak se říká, sto lidí sto chutí. Ale chcete vědět, jak se dělá svíčková podle normy ČSN?

Svíčková je omáčka králů, jak se někdy říká. Ale jaký vlastně ten pravý recept? Jak se například dělala podle norem ČSN? Budete překvapeni kolik ingrediencí, a jak složitý postup tato omáčka vyžaduje. Takže si pojďme nejdříve ukázat co všechno do svíčkové podle norem patří.

mrkev

petržel

celer

cibule

citron oloupaný

smetana 12%

olej

hladká mouka

cukr

sůl

nové koření

bobkový list

tymián

hořčice

mléko

Postup není nijak jednoduchý na přípravu, a rozhodně zabere více času. Ale výsledek stojí za to. Recept: cibuli zpěníme na oleji, po té přidáme kořenovou zeleninu osmahneme aby zelenina zkaramelizovala.

Dále přidáme bobkový list a nové koření, a také lehce osmahneme aby pustilo chuť. Nakonec přidáme hořčici, a nakrájený oloupaný citron. Maso, nejlépe tedy hovězí svíčkovou ale může být i falešná, prošpikujeme slaninou nebo špekem. A také osmahneme na oleji aby se zatáhlo.

Obsah hrnce vysypeme do pekáče, a volžíme do pekáče i maso. Podlijeme vývarem ale můžeme i vodou, a necháme péct cca 2,5 hodiny. Během pečení podléváme ale ne aby se maso vařilo.

Po upečení maso vyjmeme z pekáčku a obsah přendáme i s výpekem do hrnce, buď přepasírujeme přes sýto nebo v hrnci rozmixujeme. Podlijeme vývarem a přivedeme k varu. Zahustímě jíškou osolíme opepříme, a nakonec

přidáme smetanu. A omáčka je hotová. Ano dnes jí takto skoro nikdo nedělá ale věřte že takto je to opravdová pochoutka králů.

Autor: Rudolf Janík

Myslíte si, že by se článek líbil i Vašim přátelům na Facebooku? Když ho nasdílíte, tak to s nimi můžete probrat třeba v komentářích..


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace