Také vás může zajímat:

Ovzduší dnes a za komunismu. Je v tom rozdíl?

Paměti 18.2.2019
Mladí lidé si už nepamatují, jaké to bylo, když byla smogová situace tak nepříznivá, že se nesmělo vycházet z domu.
Přečíst celé →

Byl skutečně socialismu tak přísný? Byly americké auta v komunistickém Česku?

Paměti 15.2.2019
O komunismu víme, že byl hlavním nepřítelem kapitalistického světa, ale i naopak. Vše, co pocházelo ze západu, bylo komunisty tvrdě zakázáno. Ale nebylo to někdy jen na oko? Proč někteří vysoce postavený papaláši vlastnili americké káry?
Přečíst celé →

6 věcí, které si budete zajisté pamatovat z vašeho dětství

Paměti 4.2.2019
Každý rád zavzpomíná na svoje dětství. Přeci jen je to nejkrásnější období našeho života. Vzpomínky nám může oživit spoustu podnětů, vůně, chuť ale i předměty, které jsme jako děti používali.
Přečíst celé →

Pamatujete ještě na naše české motorky nebo mopedy? Kdo z vás na nich jezdil nebo ještě jezdí?

Paměti 21.1.2019
Dnes jsou motorky velmi oblíbeným dopravním prostředkem. Pamatujete si ještě na ty, co byly za doby komunismu? Někteří lidé je mají doma, ve svých garáží dodnes. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější za minulého režimu.
Přečíst celé →

Pamatujete ještě diskotéky za komančů? Byly lepší než teď?

Paměti 20.1.2019
Diskotéky, velmi oblíbené odreagování u mladší generace. Pojďme se podívat, jaké byly za minulého režimu.
Přečíst celé →

Jak to měly maminky za komunismu? Těžší než dnes? Látkové pleny soupravičky byl standard.

Paměti 19.1.2019
Přečíst celé →

Pamatujete na Mejdlíčko? Na mytí rukou ale nebylo. Víte k čemu se dělalo?

Paměti 18.1.2019
Mejdlíčka byla levná cukrovinka nejen pro děti. Vyráběná byla z bramborového škrobu a měla zvláštní sladkou chuť.
Přečíst celé →

Pamatujete také jaké byly lahůdky za socíku? Co takhle náš legendární český chlebíček? Jak se vyráběl? Je vůbec český?

Paměti 17.1.2019

Kdo by neznal český chlebíček. Zdobený na miliony variací. Ale jaká byla cesta našeho českého chlebíčku napříč časem? To vám povíme.

Náš český chlebíček vzniknul už za první republiky. Jenže to nebyl ještě chlebíček tak jak ho známe dnes. Byla to lahůdka pro vyšší sféry české smetánky. Obyčejný dělník tuto lahůdku jen těžko ochutnal. Zakladatel a vlastně první výrobna těchto lahůdek bylo lahůdkářství Josefa Lipperta. Jeho lahůdky se staly velmi rychle populární ve vyšších sférách české ale nejen české smetánky. Za druhé světové války za protektorátu, pak postila tato výrobna českými chlebíčky ty nejmocnější. Po válce Lippertovi potomci museli utéct do Německa a jejich firma tak propadla státu.

Za socialismu dostal český chlebíček tu dnešní podobu. Vybrané a delikatesní suroviny nahradily dostupnější a levnější. Tím ale jejich kvalita neklesla, a český chlebíček si tak našel cestu do všech domácností a rodin. Chlebíčky se prodávali téměř všude, ale nejčastěji se prodávali v obchodech tzv. „Lahůdkách,, Na chlebíčky byla přísná potravinářská norma která se musela dodržovat. Proto byli vždy tak dobré a lahodné. Ale jak si všichni dobře pamatujeme, kolikrát byli okoralé a né vždy čerstvé. Otázka „ty chlebíčky jsou dnešní?,, zazněla od zákazníka u pultu lahůdek velmi často.

Chlebíčky jsou vždy nedílnou součástí každé české oslavy nebo svátku či narozenin. Vyrábíme si je doma na miliony variací a jsme v tom nejlepší na světě. Taky jste na ně dostali chuť? Nebo chlebíčky nesnášíte? napište do komentářů pod článkem svůj názor na tuto českou chloubu.

Autor: Rudolf Janík

Myslíte si, že by se článek líbil i Vašim přátelům na Facebooku? Když ho nasdílíte, tak to s nimi můžete probrat třeba v komentářích..


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace